Hürriyet Gazetesi Ekonomi Sayfası “İlaç Dünyasının Başarılı Yöneticileri”
PDF döküman için tıklayınız.

GELECEĞİ DÜŞÜNMEKTEN VAZGEÇEMEYİZ

CT Pharma Research ve TFLL Pharma Grup CEO’su Dr Şerhan ŞİMŞEK: tüm çalışmalarımızda gerek araştırma ve geliştirme gerekse patentli yenilikçi takviye edici ürünlerimizde dikkate aldığımız tek gerçek “ “Geleceği düşünmekten vazgeçemiyor” olmamızdır.

 

CT Pharma Research’ü kuruluşundan bu yana bilimsel çalışmaları referans olarak sürdürülebilir projeler içerisinde yer alan  bir firma olarak biliyoruz. Hem kendinizi hem de firmanızı tanıtır mısınız?

İlaç sektöründe özellikle Ar-Ge bölümünde çalışmaya üniversiteye girdiğimde karar vermiştim. Sektöre 1996 yılında Bilim İlaç Ar-Ge bölümünde biyolog olarak girdim. Paralel olarak akademik kariyerime de devam ettim. Aynı yıl ise Moleküler Biyoloji  Master Programı’na başladım ve 2000 yılında tamamladım. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Biyoteknoloji Anabilim Dalında Doktora Programı’na başladım. Doktoramı 2007 yılında tamamladım. 2003 yılında o zaman adı İlsan-Hexal olan ve daha sonra Sandoz olacak olan Alman şirketinde formülasyon geliştirme şefi olarak göreve başladım. 2009 yılında Colorcon firmasında Türkiye ve Orta Doğu Bölge Teknik Müdürlüğü görevini yaptım. 2012 yılında CT Pharma Reserach’ü, 2017 yılında TFLL Pharma Türkiye’yi ve 2018 yılında da aynı isimle Belçika şirketi olan TFLL Pharma BVBA’yı kurdum. 2012 yılından bu yana faaliyet gösteren CT Pharma Research bir ilaç araştırma geliştirme şirketidir. Faaliyetlerini Tübitak Teknopark’da sürdürmektedir. Türkiye ve yurt dışındaki müşterilerine eşdeğer ilaç ürünlerine ait projeleri anahtar teslim olarak gerçekleştirmektedir. Araştırma ve geliştirme faaliyetlerimiz küçük moleküller, biyoteknolojik peptidler ve biyobenzerler, gıda takviyesi ve dermokozmetik alanlarını kapsamaktadır. Bugüne kadar 190’dan fazla proje tamamlamış durumdayız. CT Pharma Research 2015 yılında kendisi için de ilaç, gıda takviyesi ve dermokozmetik alanlarında ürün geliştirme faaliyetleri yürütmeye de başlamıştır. Bu çalışmalarında meyvelerini almaya başlamış bulunuyoruz. İlk ilaç ruhsat başvurularımızı 2018 yılında yaptık. Aynı yıl patentli iki adet gıda takviyesi ürünümüz ve dört adet dermokozmetik ürünümüzü piyasaya verdik. Bu bağlamda bu ürünlerimizin ruhsatlandırma, satış ve parlama faaliyetleri içinde 2017 yılında TFLL Pharma’yı kurduk. Bu şirketimiz arkasında CT Pharma Research’ün bilimsel gücü ile özellikle doğumdan başlayarak sağlıklı yaşlanma konseptine uygun ürünleri portföyüne katma  stratejisini sürdürmektedir. Türkiye’de gıda takviyesi geliştirerek buna patent yatırımı yapan ilk firmayız. İki ürünümüzde  yenilikçi özellikleri ile hekimlerimiz tarafından büyük ilgi görmektedir. Custom Supplements markası altında “Curcumin + Selenyum”  içeren ODT tablet ve “Glutatyon + Selenyum” içeren kapsül formunda ürünlerimiz piyasada bulunmaktadır.  

 

Gebze’de TÜBİTAK Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde yer alan laboratuvarınızda 2012’den beri çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz. Bu çalışmalarla ilaç sektörüne ne gibi katkılarda bulunuyorsunuz?

En büyük katkımızın Türkiye’nin en büyük sorunlarından bir olan know-how ithalatına olan ihtiyacın azaltılması alanında olduğunu düşünüyoruz. Geliştirme çalışmalarımızın tamamı güncel regülasyonlara ve Sağlık Bakanlığı’nın ruhsatlandırma mevzuatlarına uygun olarak yürütülmektedir. Ayrıca bu mevzuatların tamamı Avrupa mevzuatları ile birebir entegredir. Bu avantajı kullanarak yurt dışı şirketimiz aracılığı ile ilaç alanında know-how ihracatına da başlamış durumdayız.

 

Sektörün başarılı ve renkli yöneticilerinden biri olduğunuzu geleceğe dönük planlarınızla firmanıza büyük katkılar sağladığınızı biliyoruz. Ayrıca yakın zamanda yurt dışı operasyonlarına başladığınızı da biliyoruz. Bu konuyu sizden dinlemek isteriz.

Bu soruyu ilgi alanım olan Michelin yıldızlı şefler ile bağlantılı olarak yanıtlamak isterim. Nasıl ki ilk 2 yıldız için malzeme kalitesi, hazırlama ve pişirme konusundaki ustalık, yaratıcılık ödeme karşılığının alınması ve kalite standartlarındaki istikrar, genel ambiyansın menüyle bütünlüğü, hizmet kalitesi, restoranın yenilikçi olması, şefin restoran sahibi olması gibi kriterler aranırken; 3. Yıldız için bunların dışında bazı şeylerin olması gerektiği aşikardır. Aslında bunlar belli olmakla  birlikte hayata geçirilmesi o kadar da kolay değildir. Sürekli iyileşmek, gelişmek ve daha mükemmeli yakalayabilmek için sürekli çok çalışmak gerekir. Bizim yurt dışı operasyonlarını başlatma sebebimiz aslında bu 3. Yıldızı alabilmekti. Yani olduğumuz noktadan daha ileri gitmek daha mükemmele ulaşmak için neler yapabileceğimizi düşünmek ve hep arayış içinde olmak. 3. Yıldız ancak böyle alınabilir. TFLL Pharma BVBA 2017 yılında kuruldu. Belçika’nın kuzey bölgesi olan Flaman bölgesinde Hasselt Üniversitesi’ne bağlı bioville Teknoparkı’nda yer alıyoruz. Bir yıl içerisinde 3 adet gıda takviyesi ruhsatı aldık. Markalarımızın tamamı Avrupa birliği içerisinde tescil edildi. Gerek ilaç gereke gıda takviyesi için lokal danışmanlarımız mevcut. Farklık dozaj formlarında dedike olmuş CMO’larımız mevcut. Çok yakında da üretimlerimiz başlayacak. Ayrıca Türkiyeden firmaların yurt dışı çalışmaları içinde destek sağlama konumuna da gelişmiş bulunuyoruz. Flaman bölgesi ilaç ar-ge’si açısından büyük bir potansiyele sahip ve bizim hedeflerimiz ile çok fazla ortak paydası mevcut. Burayı dünyaya açılma açısından bir üs olarak değerlendirmeyi planlıyoruz. Türkiye’den Belçika’ya ilaç know-how satışına da başladık ki bu Türkiye için bir ilktir. TFLL Pharma BVBA, FlandersBio ve Happy Aging platformlarının da üyesidir. Şirket olarak TÜRK-BELÇİKA-LUKSEMBURG TİCARET DERNEĞİ yönetim kurulunda da yer almaktayız.

 

Oldukça geniş bir alanı kapsayan çözümleriniz bulunuyor. Bunları okuyucularımızla paylaşabilir misiniz?

Ürün geliştirme alanında küçük moleküller, peptidler, biyobenzerler, takviye edici gıda, dermokozmetik alanlarında faaliyet gösteriyoruz. Bununla birlikte piyasada mevcut olan geliştirmiş olduğumuz patentli gıda takviyelerimiz ile tamamlayıcı tıp alanında büyük bir boşluğu doldurduğumuzu düşünmekteyiz. “Curcumin+Selenyum” içeren ODT tablet sahip olduğu hücre kültüründen insan klinik çalışmalarına kadar geniş yelpazedeki klinik çalışmalarıyla ve bunun yanı sıra selenyum ile takviye edilmesi ile ODT formuna sahip olan dünyada ilk üründür. “Glutatyon+Selenyum” içeren kapsül ise Türkiye’deki en yüksek doz olup yine selenyum ile takviye edilmesiyle ve sahip olduğu mide asidinde çözünmeyen özelliği ile yüksek biyoyararlanımı sağlamaktadır.