Custom Supplements Ar-Ge Çalışmaları

2022-04-20

CT Pharma Research olarak Custom Supplements markalı takviye edici gıdaların geliştirilmesi projesinde hedefimiz ürünlerin hem Türkiye hem de Avrupa pazarına yönelik olması sebebi ile tüm ilgili bölgelerdeki yasal mevzuat gerekliliklerin ortak olarak sağlandığı ürünler geliştirmektir.

Türkiye’de takviye edici gıdaların izin ve onay süreçleri Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kontrolünde olup, takviye edici gıdalar içerisinde kullanılabilecek bitkiler için yayınlanmış olan bir pozitif liste ve bunun yanısıra bitkiler dışındaki kullanılabilecek moleküllere ilişkin doz ve kullanıcı yaşına yönelik bilgileri içeren bir kısıtlı maddeler listesi de mevcuttur.

Avrupa’da takviye edici gıdalar için genel gereklilikler EFSA tarafından belirlenmekte ancak her ülkede kendi mevzuatına göre hareket etmektedir. Bu ürünler Belçika’da satışa sunulacağı için izinleri TFLL Pharma Belçika şirketimiz tarafından Belçika Sağlık otoritesinden alınacaktır. Bu amaçla hem EFSA hemde Belçika Sağlık Otoritesi’nin seçilen moleküller ile ilgili kararları incelenmiştir.

Custom Supplements markalı takviye edici gıda Ar-Ge projesi için belirlenen moleküllerin hem Türkiye hem de Avrupa’da takviye edici gıdalarda kullanılmasına izin verilen dozları belirlenerek bu dozları içerecek şekilde Ar-Ge çalışmaları yapılmıştır.