- Misyon & Vizyon
 - Genel Bakış
 - Kurucumuz

 

 

 

 

 

Kurucumuz Dr. Şerhan Şimşek, bilimsel ve akademik çalışmanın her zaman sanayi ile işbirliği içinde olmasının önemine inanmış, akademik kariyerine devam ederken uzun yıllar ilaç sanayinde araştırma-geliştirme ve teknoloji departmanlarında çalışmıştır.

Bilime duyduğu sevgi ile daha lise eğitimi sırasında çeşitli bilimsel proje yarışmalarında dereceler almış, üniversite yıllarında Tübitak Bilim Adamı Yetiştirme Grubunun düzenlediği proje yarışmasında ikincilik ödülü kazanmış ve 1996 yılında Biyoloji eğitimini tamamladıktan sonra Bilim İlaç Ar-Ge departmanında kariyerine başlamıştır. Aynı yıl Moleküler Biyoloji ana bilim dalında master programına başlayarak, bilimsel çalışmalarına da devam etmiştir.

İlaç sanayinde biyoeşdeğerlilik, patent ve veri korumanın uygulanmaya başladığı 2000’li yıllarda jenerik ilaç sektöründe formülasyon geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra, patent tarama ve mevcut patentlere göre formülasyon dizaynı konusunda çalışmalar da yapılmaya başlanmıştır. Dr. Şerhan Şimşek, Bilim İlaç’taki kariyeri boyunca katı dozaj şekilleri başta olmak üzere, sıvı, yarı katı ve parenteral dozaj şekillerinin patent incelemelerinin yapılması, jenerik formülasyonlarının geliştirilmesi, üretime transferi ve ruhsat dosyalarının hazırlanması çalışmalarında bulunmuş ve 2000 yılında Moleküler Biyoloji master programını tamamlayarak henüz biyoteknoloji konusunun Türkiye İlaç Pazarında çok fazla bilinmediği bir dönemde Farmasötik Biyoteknoloji doktora programına başlamıştır.

Farmasötik Biyoteknoloji doktorasına devam ederken İlsan Hexal İlaç firmasına formülasyon geliştirme yöneticisi olarak transfer olmuş; formülasyon geliştirme faaliyetleri, patent free formülasyon dizaynı ve yeni ürün seçimi konusunda çalışmalarda bulunmuş ve Sandoz Hexal birleşme komitelerinde aktif görev almıştır.

İlsan Hexal’in Sandoz bünyesine geçmesinden sonra, Proses Teknoloji Departmanı yöneticisi olarak problemli ürünlerin sorunlarının çözülmesi, kök sebep incelemesi ve teknoloji transferi alanlarında çalışmıştır. Sandoz global komiteleri ile yakın iletişim içerisinde bulunarak, alternatif API ve yardımcı madde değerlendirme faaliyetlerinde; kalite, üretim ve satın alma departmanları arasında harmonizasyon çalışmalarında bulunmuştur. Ayrıca FDA denetleme hazırlık komitesi içerisinde yer alarak, kalite ve üretim arasındaki faaliyetlerin organizasyonu çalışmalarında bulunmuştur.

2007 yılında doktora programını tamamlayarak doktor ünvanını almış ve kariyerine Colorcon Türkiye ve Ortadoğu Bölge Teknik Müdürü olarak devam etmiştir. Bu pozisyonda Colorcon Türkiye Teknik Servis Laboratuarını kurmuş, tüm ilaç sektörüne yönelik eğitim faaliyetlerini organize etmiş ve eğitmenlik yapmıştır. Ayrıca Türkiye ve Ortadoğu’da yerleşik müşterilerin, mevcut ürünlerinde ve yeni ürün projelerinde karşılaştıkları teknik sorunların çözülmesi faaliyetlerinde bulunmuştur.

Dr Şerhan Şimşek halen, ilaç sektöründe uzun yıllar elde etmiş olduğu tecrübelerini, 2012 yılında kurmuş olduğu CT Pharma Consulting firması çatısı altında tüm ilaç sektörüne aktarmak amacı ile danışmanlık yapmaktadır.

Yaklaşık 16 yıllık kariyerinde teknik birçok eğitimin yanı sıra organizasyon, ekip yönetimi, takım kurma, iş geliştirme ve kişisel gelişim eğitimlerine katılmıştır.

Evli ve bir çocuk babasıdır. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir.